Tüm HABERLER
 • İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde “Balkan Günü”

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü olarak üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Topluluğu ve İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nin desteği ile “Balkan Günü” etkinliği gerçekleştirdik. 5 Aralık’ta gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Turan Gökçe yaptı. Sayın Prof. Dr. Gökçe konuşmasında, Balkanlar ile ortak tarihimizden, kültürümüzden ve değerlerimizden bahsetti. O coğrafyadaki Müslümanların yüzyıllardır olduğu gibi bugün de Türkiye ile yakın bir kardeşlik içinde olduğunu ve Türkiye’nin her zaman yanlarında olmasını beklediklerini, dolayısıyla bu tür etkinliklerin kardeşleri anma niteliği taşıdığından çok değerli olduğunu söyledi ve şöyle bir anekdotu paylaştı: Birkaç yıl önce, kar ve kışın en yoğun olduğu bir zamanda, TİKA’nın yardım görevlileri Balkanların uzak bir dağ köyündeki ihtiyaç sahibi bir ninenin yardım için kapısını çaldıklarında, nine kapıyı “Geleceğinizi biliyordum, beni burada unutmayacağınızı biliyordum” diyerek açmıştı. İşte bu bağlılık ve güven çok değerlidir. Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Barış Çayırlı Balkanların kısa tarihçesini anlattı ve Balkan ülkeleri hakkında genel bilgiler verdi. Bu giriş kısmından sonra on tane Balkan ülkesini Türk ve Balkanlı öğrenciler ayrı ayrı tanıttılar. Tanıtımların arasında Balkanlar’dan ezgiler ve şiirler okundu. Yaklaşık 2 saat süren program sunum yapan öğrencilere teşekkür belgesi verilmesi ile sona erdi.

 • Türkiye ve ABD Arasında Öğrenci ve Akademisyen Değişimini Güçlendirme Çalıştayı

  19-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleşen "Türkiye ve ABD Arasında Öğrenci ve Akademisyen Değişimini Güçlendirme Çalıştayı'na" üniversitemiz Dış İlişkiler Koordinatörlüğü de katılım göstermiştir. İki gün süren çalıştayda "Fulbright Burslarını Tanıyalım, Amerika'da Yükseköğretim Sistemi Nasıldır?, Türkiye'de Okuyan ve Çalışan Amerikalıların Deneyimleri Paneli, Örnek Uygulamalar" gibi konu başlıkları ele alınmıştır. Bunlara ek olarak, ülkemizin farklı bölgelerindeki 25 üniversitede görev yapan yetkililer ile bir araya gelinerek iki ülke arasındaki öğrenci ve akademisyen değişimi konusunda da çalışmalar yapılmıştır.  

 • İKÇÜ’NÜN KÜLTÜR ELÇİLERİ İFTARDA BULUŞTU

  İKÇÜ’de öğrenim görmekte olan Uluslararası Öğrenciler iftarda buluştu. Dış İlişkiler Koordinatörlüğünün düzenlediği iftara katılan  kültür elçileri, İKÇÜ’de eğitim almaktan duydukları mutluluğu paylaştı. İftar programına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe,  Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Çevik, öğretim üyeleri ve uluslararası öğrenciler katıldı. 362 Uluslararası öğrencinin İKÇÜ’de eğitim aldığını ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, dayanışma, hoşgörü, sabır, sevgi ve dostluk gibi, insanlığın yüce kavramlarının en üst değer bulduğu Ramazan Ayında İKÇÜ’lü uluslararası barış elçileriyle birarada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Gençlerin entelektüel birikimlerini, geldikleri ülkelerin ve bölgelerin kültür çeşitliliklerini, çok önemli ve kıymetli bulduklarını dile getiren İKÇÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Doç.Dr. Mehmet Çevik ise ülkelerarası işbirliklerinde, dayanışmada, dostane ilişkiler kurulmasında onlara çok önemli roller düştüğünü belirtti. Programa katılan İKÇÜ’nün kültür elçileri de Türkiye’de ve İzmir’de olmaktan İKÇÜ’de eğitim almaktan oldukça mutlu olduklarını, burada çok güzel anılar biriktirdiklerini ortak dille paylaştılar.

 • Uluslararası Öğrenciler Fen Bilimleri Kongresi

  İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü işbirliği ile Türkiye'de Fen Bilimleri alanında ilk kez düzenlenmiş olan Uluslararası Öğrenciler Fen Bilimleri Kongresi’ne Türkiye'de Fen Bilimleri alanında lisansüstü öğrenim görmekte olan uluslararası misafir öğrenciler, yurtdışında öğrenim görmekte olan lisansüstü öğrenciler, Türk öğrenciler ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler katıldılar. 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirilen ve Bilim Kurulunda 16 farklı ülkeden akademisyenin bulunduğu kongrede iki gün boyunca toplam 72 bildiri sunuldu.   Açılış töreninde Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mehmet Ertuğrul Solmaz ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Galip Akhan söz aldılar. Yapılan konuşmalarda, yurtdışından ülkemize gelen uluslararası lisansüstü öğrencilerin büyük kısmının akademik hayata kendi ülkelerinde devam edeceklerinden dolayı lisansüstü eğitimin amaçlarını kendi ülkelerinde gerçekleştirme misyonunu üstlenmiş kişiler olacaklarından, bu öğrencilerin Türkiye’de kazanacakları bilimsel donanım ve vizyonun onların kendi memleketlerine döndüklerinde belirleyici olacağından bahsedildi.

Toplam 4
Başa Dön